دوره دستیار کنار دندانپزشک تخصصی ارتودنسی

فراگیر : 30

4,700,000 تومان

تماس تلفنی در ساعات 8 الی 15 روزهای شنبه الی چهارشنبه. و در دیگر زمانها سوال خود را از طریق پیام در واتساپ مطرح نمایید

درباره دوره دستیاری دندانپزشک تخصصی ارتودنسی

دستیار کنار دندانپزشک به عنوان کمک یار دندانپزشک شناخته می شود. فردی که بیمار را برای شروع عملیات پزشکی آماده می نماید و وسایل ضروری مورد نیاز را ضدعفونی می کند. او در تمامی مراحل درمان بر بالین بیمار و کنار پزشک حضور دارد و وسایل مورد نیاز پزشک را حاضر می کند. انجام تک تک این وظایف گسترده و متنوع نیازمند دانش و تخصص است. تاکید نظام سلامت جامعه هم در همین راستاست. دایره ی دانش و مهارت های افراد در این نظام حرف اول را میزند. سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در راستای سیاست های آموزشی خود و با توجه به سیاست های نظام سلامت، اقدام به برگزاری دوره دستیاری تخصصی ارتودنسی می نماید. هدف از این اقدام، ارتقای دانش و تخصص فراگیران در مدت زمانی کوتاه و با سبکی متفاوت است.

هدف از برگزاری دوره دستیاری تخصصی ارتودنسی

هدف از دوره دستیار دندانپزشک ارتودنسی آشنایی علمی و حرفه ای افرادی که بعنوان دستیار کنار دندانپزشک مشغول بکار می باشند در جهت بهبود کارایی, ارتقاء دانش و رعایت نکات بهداشتی در ارتباط با این حرفه.

سرفصل های آموزشی دوره دستیاری تخصصی ارتودنسی

  • آشنایی با ارتودنسی
  • وظایف پرستار ارتودنسی
  • درمانهای متحرک
  • درمانهای ثابت
  • فازهای نگهداری
  • بهداشت دهان
  • ابزار مورد استفاده

مدت دوره

مرحله: نظری و کارگاهی ۲۰ ساعت و مدت ارائه آن دو روز است.

پیش نیاز

مدرک دستیار کنار دندانپزشک (عمومی)

وظایف و مسئولیت

وظایف دستیار ارتودنسی بسیار متفاوت از دستیار دندانپزشکی است .

به عنوان مثال، بر خلاف دستیار دندانپزشکی، دستیار ارتودنسی وقت بیشتری را صرف کار با بیمار می کند، در حالی که در حقیقت به ارتودنسی کمک می کند. مسئولیت اصلی یک دستیار دندانپزشکی، کمک به دندانپزشک در طی مراحل درمان، ساکشن، و انتقال ابزار است

در حالی که مهارت های ارتباطی و شنیداری خوب مفید است، مهارت استفاده از دو دست .توجه به جزئیات و توانایی کار مستقل، مهارت هایی است که دستیار ارتودنسی خوب نیز باید داشته باشد. وظایف و مسئولیت های دستیار ارتودنسی اغلب از حالت دولتی متفاوت است، با این حال، اینها شایع ترین وظایف هستند: تغییر سیم و براکت، نوشتن یا تایپ کردن پرونده بیمار، دادن دستورالعمل های بهداشت دهان و ابزار و تجهیزات استریلیزه. بسیاری از دستیاران ارتودنسی نیز در لابراتوار مشغول هستند.( تهیه کست های بیمار)

حقوق و ساعت

دستمزد دستیار ارتودنسی بسیار رقابتی است و ساعت نیز معمولا مطلوب است.

سوالات متداول:

پیش نیازهای شرکت در دوره دستیار دندانپزشک چیست؟

این دوره ویژه عموم می باشد و جهت شرکت در این دوره (حضوری یا مجازی) داشتن حداقل مدرک دیپلم الزامی می باشد.

آیا من می توانم دستیار دندانپزشک بشوم؟

دستیار دندانپزشک به مهارت‌‌های فردی و صبوری و دقت زیادی نیاز دارد. در صورتی که فکر می‌کنید این کار مناسب شماست باید بدانید که پیش شرط ورود به این حیطه، داشتن حداقل مدرک دیپلم است. آشنایی اولیه با زیست‌شناسی، شیمی و آناتومی بدن به شما کمک می‌کند درک درست‌تری از دستیاری داشته باشید. همانطور که گفته شد داشتن مهارت‌هایی مثل همدلی، کار تیمی و مدیریت برای دستیار شدن حیاتی است، چون باعث اعتماد و اطمینان بیشتر دندانپزشک و بیمار به شما شده و کارایی و عملکردتان را بهبود می‌بخشد.
برای دستیار دندانپزشک شدن از کجا شروع کنم؟

برای دستیار دندانپزشک شدن باید گواهینامه و مجوز این کار را داشته باشید. برای کسب گواهینامه باید در دوره‌ آموزشی دستیار دندانپزشک، که هم شامل درس‌های تئوری و هم کارآموزی عملی در کلینیک است، شرکت کنید. در پایان دوره از شما آزمون تئوری و عملی گرفته می‌شود و اگر حدنصاب نمره را گرفته باشد، گواهینامه دریافت می‌کنید. جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از نهادهای برگزار کننده دوره‌های آموزشی کوتاه‌ مدت دستیار دندانپزشک است که آن را به طور مداوم و در همه سال برگزار می‌کند.
توانمندی های فراگیران دستیار دندانپزشک پس از اتمام دوره

روش های استریلیزاسیون و پیشگیری از سرایت بیماری های واگیر در دندانپزشکی را میداند.

لوازم و تجهیزات مورد استفاده جهت درمان بیماران در دندانپزشکی را می شناسد.

به عنوان دستیار، در کنار دندانپزشک فعالیت می کند.

موقعیت های شغلی (استخدام) دستیار دندانپزشک

بیمارستان‌ها، مطب‌ها و کلینیک‌های تخصصی دندانپزشکی اصلی‌ترین موقعیت‌هایی هستند که نیاز به دستیار دندانپزشک دارند. به طور کلی چند فرصت شغلی برای دستیار می‌توان ذکر کرد:

دستیار دندانپزشک تخصصی: ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان، سالمندان، جراحی فک و دهان از جمله کارهای تخصصی دندانپزشکی هستند که نیاز به دستیار متخصص و حرفه‌ای دارند.

آموزش‌دهنده دوره دستیار دندانپزشکی: بسته به اجازه مدیران و قوانین ممکن است از دستیار دندانپزشک برای آموزش کارآموزان استفاده شود؛ مثلا تدریس برخی از دروس به آنها محول شد.

فروشنده و بازاریاب محصولات دندانپزشکی: دستیار دندانپزشک می‌تواند از مهارت حرفه‌ای خود برای بازاریابی و فروش محصولات دندانپزشکی استفاده کند.

حضور در کادر بیمه دندانپزشکی: شرکت‌های بیمه دندانپزشکی برای بررسی درخواست‌ها و شکایات نیاز به افراد آشنا به امور دندانپزشکی کلینیکی دارند.

تکنسین بهداشت دهان و دندان: این امکان وجود دارد که دستیار دندانپزشک در رشته سلامت دهان و دندان ادامه تحصیل بدهد و تکنسین و یا کارشناس سلامت دهان و دندان شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت استخدام دستیار دندانپزشکی می توانید به روزنامه های کثیر الانتشار یا رسانه هایی استخدامی مانند آی استخدام، ایران استخدام، نیازمندی های آفتاب، راهنمای همشهری، دنتال جابز و… مراجعه کنید.

حقوق (دستمزد) دستیار دندانپزشک

حقوق دستیار بستگی به محل کار متغیر و زمان کار هم بسته به فضای کاری بصورت تمام وقت یا پاره وقت متغیر می باشد. همچنین با توجه به استان، شهر و موقعیت مکانی مطب، حقوق امکان تغییر دارد. اما معمولا دستیاری که وظایف منشی‌گری را هم انجام بدهد حقوقی معادل پایه حقوق وزارت کار دریافت می‌کند. به طور کلی بازه حقوقی دستیار دندانپزشک را می‌شود از چهار میلیون تا هفت میلیون در نظر گرفت.

کمترین حقوق مناسب دانشجویان و یا کسانی است که تمایل به کاره پاره‌وقت دارند. بیشترین تعداد افراد، حقوق پایه وزارت کار و کمی بیشتر از آن را دریافت می‌کنند. عده‌ای نیز با توجه به سابقه کاری، میزان مسئولیت و وظایفی که به آنها محول شده و همینطور موقعیت مطب به سقف حقوق می‌رسند.

 

با توجه به تعدد دندانپزشکان و فرصت‌های شغلی، بیشترین میزان دستمزد و همینطور پیشرفت کاری متعلق به شهر تهران است.

تفاوت دوره حضوری و مجازی چیست؟

قسمت تئوری کلاس های مجازی از طریق سامانه آموزش مجازی (شامل فیلم کلاس ها، تکالیف، جلسات وبیناری رفع اشکال و آزمون های آنلاین) به فراگیران دوره های مجازی ارایه می گردد. دسترسی از طریق سامانه آموزش مجازی امکان پذیر می باشد.

قسمت های عملی دوره های مجازی دوره همانند قسمت های عملی دوره حضوری انجام می پذیرد.

جهت شرکت در دوره مجازی به چه امکاناتی نیاز است؟

جهت شرکت در دوره های مجازی شما نیاز به نصب نرم افزار خاصی ندارید. فیلم های کلاس، تکالیف و آزمون آنلاین از طریق مرورگرهای بروز رسانی شده گوگل کروم و یا فایرفاکس و بر روی گوشی موبایل، لپ تاپ و یا کامپیوتر رو میزی قابل دسترس می باشد.
در پایان این دوره چه تخصص هایی خواهیم داشت؟

در پایان این دوره شما آشنایی جامع و کاملی نسبت به وظایف دستیار دندانپزشک خواهید داشت. همچنین شما به عنوان یک دستیار دندانپزشک مهارت های لازم جهت فعالیت در این موقعیت شغلی را بدست می آورید.

مدرک دوره دستیار دندانپزشک چه اعتباری دارد؟

مدرک این دوره از طرف جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران می باشد. این مدرک معتبر و قابل ترجمه می باشد.

جهاد دانشگاهی یک ارگان مستقل می باشد و زیر نظر هیچ ارگان دیگری نیست و مجوز برگزاری دوره و کارگاه های آموزشی خود را از جهاد دانشگاهی کل کشور دریافت می کند.

ایا مدرک دوره حضوری با دوره مجازی دستیار دندانپزشک تفاوت دارد؟

مدرک دوره حضوری و مجازی تفاوتی ندارند.

بخش های عملی دوره دستیار دندانپزشک به چه صورت برگزار می گردد؟

قسمت عملی این دوره بصورت ۲ جلسه کارگاهی اشنایی با کلیه تجهیزات و وسایل و کار با مواد  برگزار می گردد

همچنین ممکن است دوست داشته باشید…

فراگیر : 30